×

حبس ابد

حبس ابد چیست ؟ در این مطلب قصد داریم برای شما کاربران گرامی درمورد حبس ابد توضیحاتی دهیم ، در گذشته نیز درمورد حبس تعزیری و حبس تعلیقی صحبت کردیم . حالا در این مقاله و مطلب به سوالاتی مانند ، حکم ابد چیست ، در چه مواقعی حبس ابد استفاده خواهد شد ، این مجازات برای چه کسابی صادر میشود و … پاسخ خواهیم داد. اگر درمورد این مجازات می خواهید بیشتر اطلاعات کسب کنید ، پس در ادامه با ما همراه باشید .

حبس ابد و یک روز یعنی چه

حبس ابد نیز مانند دیگر جرم ها مجازاتی است که برای فرد متهم در نظر گرفته میشود ، که در این حکم متهم و شخص باید تا پایان عمر خود در زندان بماند و باقی زندگی خود را در زندان سپری کند. این مجازات معمولا برای کسانی در نظر گرفته میشود که بزرگترین جرم را مرتکب شده باشند ، مانند : قتل عمد ، قاچاق انسان ، قاچاق مواد مخدر و دیگر دزدی هایی که با آدم کشی و آسیب های بسیار سنگین جسمانی همراه باشد. جالب است بدانید که در بیشتر کشور هایی که مجازات اعدام لغو شده است و دیگر اجرا نمیشود ، به جای آن حبس ابد اجرا خواهد شد. به این مجازات به عنوان سنگین ترین مجازات ها است.

حبس ابد در قوانین جمهوری اسلامی ایران

در رابطه با حکم ابد مجازات در قوانین جمهوری اسلامی ایران باید توضیحاتی دهیم ، در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این حکم ابد آشنا شویم.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا در قوانین جمهوری اسلامی ایران حبس ابد وجود دارد یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ، با توجه به آخرین تغییرات قوانین در سال 92 در ایران  باید بگوییم که ، جرم ها بر اساس درجه بندی اینگونه تعریف شده اند که ، نوع اول آن و درجه یک مجازات بیش از 25 سال زندان می باشد ، طبق ماده 19 نیز این سنگین ترین مجازات برای یک فرد به حساب می آید.

حکم ابد و یک روز چند سال است

اول باید بگوییم که این اصطلاح به طور اشتباه بین مردم افتاده است و جالب است بدانید ما مجازات ابد و یک روز در قانون های جزایی نداریم و باید بدانید که این اصطلاح غیر قضایی می باشد و استفاده از آن اشتباه بوده است.

حال در مورد حکم ابد و یک روز بگوییم ، به طور معمول به متهمانی که جرم بسیار سنگین و بزرگی را مرتکب شده باشند و حکم آنها غیر قابل عفو واقع شده است و به هیچ عنوان نباید عفو شوند این حکم را برایش صادر خواهند کرد که متهم پس از فوتش از زندان خارج خواهد شد. البته همانطور که گفتیم در قوانین جزایی ما ابد و یک روز وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error_outline برترین ها