حبس تعزیری

حبس تعزیری
4.8 (96.99%) 73 vote[s]

حبس تعزیری چیست ؟ حبسی است دراختیار حاکم بوده و درمقابل حبس حدی نیست و میتوان گفت گاهی نیز مقابل حکم حبس تعلیقی است درمورد متهم اجرا نشده اما درحال حبس تعزیری اجرا خواهد شد.که این نوعی تادیب حساب میشود همچنین این قانون طبق ماده 16 مجازات اسلامی جمهوری اسلامی ایران بنظر حاکم واگذار شده است.
لازم به ذکر است این مجازات تعزیری برای جرایم درنظر گرفته شده استکه ریشه شرعی داشته و جزء اعمال حرام محسوب میشوند. که برای این نوع حبس ها مجازات معینی درنظر گرفته و یا تعیین نشده است. همچنین باید بدانیدکه بر خلاف باور اکثریت مجازات تعزیری قابل فروش و یا معاوضه با جریمه نقدی نمی باشند.

معافیت ازمجازات برای جرایم سبک اختصاص بجرایم تعزیری دارد. تعزیر طبق قانون مجازات اسلامی تادیب یا عقوبتی استکه نوع و مقدار آن درشرع تعیین نشده و بنظر حاکم واگذار شده است و انواع آن ازقبیل: حکم حبس تعزیری ، جزای نقدی و شلاق تعزیری باید کمتر ازحد باشد؛ بنابراین این مقررات درباره حدود، قصاص و دیات که جنبه شرعی دارند، جاری نیست.

مجازات حبس تعزیری

در مجازات تعزیریقوانینی وجود دارد درادامه به قوانین آنها می پردازیم . با ما همراه باشید.
تعزیر در قانون و جرم ها به معنی حبس ، شلاق تعزیری و جریمه نقدی معنا شده است که البته میزان آنها در شرع مشخص نشده است بلکه حاکم نیز باید نسبت بجرم اتفاق افتاده میزان آن را تعیین و مشخص کند. نکته : میزان حکم تعزیری نمی تواند ازمجازات حدی بیشتر باشد.

مطالب مرتبط : شرایط خرید و تبدیل حبس تعلیقی چیست ؟

برای متوجه شدم و اطلاع ازمجازات حدی توضیح بسیار کوتاه و مختصری را برای شما کاربران نیز خواهیم گفت :
مجازات حدی به مجازات هایی گفته میشودکه درشرع اسلام برای مجازات آنها حدودی تعیین شده است ، ازانواع آن میتوان به، اعدام ، شلاق ، تبعید نیز اشاره داشت. در مجازات اسلامی درقانون 64 نیز افرادیکه درجرایم عمدی به یک سال یا کمتر ازیک سال Imprisonment تعزیری محکوم میشوند ، می توانند مجازات جایگزین برای خود انتخاب کنند ، این مجازات  و حکم تعزیری می تواند نقدی و یا انجام خدمات عمومی رایگان باشد.

حکم تعزیری چیست

۱- گناهانیکه موجب حد خواهد شدبه عنوان مثال می توان زنا و لواحق آن، قذف، شرابخواری، سرقت، محاربه و ارتداد را نام برد
۲- جرائم و جنایاتیکه باعث قصاص مجرم خواهد شدبه عنوان مثال میتوان به قتل عمدی، نقص عضو، ضرب و جرح اشاره کرد. حکم تعزیری است.
۳- حکم تعزیری درجرم و جنایاتی : باعث دیات خواهد شدبه عنوان مثال حکم تعزیری میتوان به قتل شبه عمد، قتل خطای محض، جنایت بر اندام‌های بدن ازقبیل: آسیب وارد کردن بر سر، صورت، دست، پا، چشم، بینی، گوش، لب، زبان، دندان‌ها، گردن، همچنین جنایت بر حواس بدن ازقبیل: حس شنوایی، بینایی، بویایی و چشایی موارد اشاره داشت

۴- رفتار و اعمال هایکه باعث تعزیر خواهد شد حکم تعزیری است و همچنین گناهانیکه درشرع برای آنها حد تعیین نشده باشد.
در جرم تعزیری محکومین به بیش ازسه سال حبس دچار شوند و دارای سو پیشینه تلقی شوند ، جرم آنها تادو سال پس ازاجرای جکم و پراز آن مدت سابقه آنها نیز پاک خواهد شد.

امتیاز حبس تعزیری

بله درست شنیدیددر حبس تعزیری و حکم تعزیری امتیاز هایی وجود داردکه شاید تابه حال به گوشتان نخورده باشد . درادامه با امتیاز حبس تعزیری بیشتر صحبت خواهیم کرد. درادامه با ما همراه باشید. امتیاز حبس تعزیری چیست : برای مقال میتوانیم بگوییم که این مجازات بر خلاف دیگر مجازات ها می باشند واز انعطاف بیشتری برخوردار هستندبه طوریکه گذشت و عفو دراین مجازات ها بیشتر شنیده شده و بیشتر دراین مجازات آسان میگیرند. البته این امتیاز هابه همه مجرمان تعلق نخواهد گرفت، اگر مجازات ها بسیار سنگین باشد شرایط بسیار سخت و دشوار خواهد شد. اما میتوان گفت هر حبسی به غیر از حبس ابد میتوان مجازات تعزیری باشد.

شلاق تعزیری چیست

همانطور که در مورد مجازات تعزیری و حکم تعزیری توضیح دادیم ، شلاق تعزیری نیز همانطور خواهد بود. به عنوان مثال خوب است بدانید ملاک اصلی تعزیر کمتر بود آن نسبت به حد خواهد بود ، در مجازات های تعزیری باید بدانید که قاضی و شخصی که حکم تعزیری را صادر میکند میتواند امتیازاتی را برای متهم در نظر گیرد ، از نظیر :
وضعیت روحی ، وضعیت جسمی ، شخصیت  و … در نظر گرفته خواهد شد.

اما به شلاق تعزیری می رسیم ، شاید بپرسید شلاق تعزیری چیست ؟ در آن هم باید گفت تمان موارد بالا در نظر گرفته خواهد شد و نوع و درجه آن در شرع تعیین شده است. شلاق تعزیری در دادگستری و در حضور دادستان زده خواهد شد . در مورد شلاق های حد باید گفت که در انضار مردم اجرا خواهد شد.

درجه بندی حبس ها

منبع : ویکی پدیا

حبس تعزیری

نویسنده:1001dlc

تاریخ : جولای 30, 2019