×

طلاق توافقی بین زوجین

ساده ترین نوع طلاق به شکلی ست که زن و شوهر با توافق به نتیجه طلاق پی ببرند و دیگر راضی و یا مایل به ادامه دادن زندگی نباشند که به این نوع طلاق “طلاق توافقی” میگویند.نوع دوم طلاق که به خواست و اراده مرد انجام میشود میتوان گفت اساس تمام قوانین است. نوع دیگر طلاق هم میتوان نام برد که تنها در صورتی میتوان طلاق را رسمی کرد که زوجه بتواند یکی از شرط و شروط های عقد را بپذیرد و از عهده ان بر بیاید.

روش های مختلف طلاق

با مرور زمان چیزی را که خیلی از خانواده ها بد میدانستند و از ان میترسیدند امروزه به اتفاقی راحت و ارام تبدیل شده است “طلاق توافقی”! طلاق توافقی به این صورت است که زن و مرد پس از این همه سال زندگی مشترک به توافق میرسند که دیگر به این رابطه ادامه ندهند و توافقات دیگرشان هم بر سر مهریه و نفقه و حضانت فرزندشان و … می باشد. در صورت نیاز به وکیل و اطلاعات بیشتر قسمت “وکالت در تهران” را مطالعه کنید.

طلاق از طرف مرد به چه صورت است ؟

مرد حق طلاق دارد و میتواند در هر زمانی برای جدایی از همسرش اقدام کند. اما این مسئله اینگونه نیست که حق زن نادیده گرفته شود. مرد در صورتی میتواند درخواست طلاق را به نتیجه برساند که توان پرداخت حق زن را داشته باشد. حقوق زن عبارت اند از: مهریه،نفقه،تنصیف دارایی و … است . یکی از نکات قابل توجه مربوط به “طلاق از طرف مرد” این است که اگر موضوع یا مشکل پیش امده که مجبور به درخواست طلاق شده است چیزی غیر از رفتار ناشایست زن باشد، مرد باید نصف اموالی را که پس از عقد دائم به دست اورده طبق دستور دادگاه باید به زن بپردازد.

مطالب مرتبط : شرایط جدید طلاق توافقی در تهران

درخواست طلاق از طرف زن

بطور کلی زن حق طلاق ندارد و حق طلاق به مرد داده میشود.
اما زن در صورتی میتواند درخواست طلاق بدهد که دادگاه این اجازه یا همان حق طلاق را به او داده باشد.

وکلای موسسه امین با سال ها تجربه و تلاش برای بهبود بخشیدن کانون گرم خانواده و فعالیت های این چنینی خدمت گذار ملت ایران اسلامی می باشد. در تمام این سال ها شاهد پرونده های ناشی از اتفاقات ناگوار بوده ایم و برای کمک به شما پیشنهاد میکنیم اگر دچار مشکل شده اید و به کمک نیاز پیدا کرده اید، قطعا این رو بدونید که بودن یک وکیل و بررسی کردن کارهایتان به اندازه ای موثر خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

درخواست وکیل برای طلاق توافقی

در جامعه اسلامی دادگاه ها کیفیت انجام دادن پرونده هایی که مربوط به طلاق توافقی است به دلیل اختلافات نظر را ندارند.
برخی از این اختلافات به گونه ای است که عده ای میگوند این کار را طولانی تر انجام دهند تا شاید درصدی از امار طلاق کشور کم شود و وکلا نیز تابع دستورات قضایی هستند.

طلاق توافقی چقدر زمان میبرد

“و اما در حال حاضر پرونده های طلاق توافقی در تهران کمتر از یک هفته به سرانجام میرسد”

مدارک مورد نیاز طلاق توافقی

عقدنامه یا رو نوشت

شناسنامه زوجین

کپی کارت ملی زوجین

البته لازم به ذکر است که برای ثبت هرگونه طلاق زوجین ابتدا نیاز به رای دادگاه دارند تا این طلاق را در دفترخانه ثبت کنند.
یعنی به گونه ای نیست که زن و مرد به توافق برسند و بدون رای دادگاه به دفتر طلاق بروند. پس از توافق زوجین، هر دو انها یا وکلا انها به دفاتر الکترونیک قضایی می روند و پس از دریافت پیامک از دادگاه به شعبه تعیین شده می روند تا مراحل انجام طلاق را به سرانجام برسانند.

پس از انجام رای طلاق توافقی زوجین تا “سه ماه” فرصت دارند تا به دفترخانه برای ثبت طلاق خود مراجعه کنند و تا قبل از امدن رای دادگاه هرکدام از زوجین پشیمان شود، رای بیان شده صادر نمی گردد. اما اگر شوهر پشیمان شود، ثبت طلاق توافقی بدون حضور او یا وکیل او در دفترخانه وجود ندارد مگر اینکه زن از جانب شوهرش وکالت صدور طلاق را داشته باشد. همچنین مرد این اجازه را از سوی دادگاه قضایی دارد که میتواند بدون حضور زن طلاق توافقی را ثبت کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error_outline برترین ها