×

مرور زمان در جرائم کیفری

مرور زمان در جرائم کیفری : در این پست و مطلب قصد داریم برای شما کاربران در مورد مرور زمان در جرم ها توضیحاتی را ارائه بدهیم ، همانطور که میدانید در بعضی از جرم ها پس از گذشت مدت زمانی جرم ها پاک شده و یا خفیف هایی برایشان در نظر گرفته میشود ، در این مطلب به سوالاتی مانند ، مرور زمان در جرم چه تاثیراتی دارد ؟ مرور زمان در تعزیری چگونه است ؟ مرور زمان در شکایت خواهیم پرداخت . در ادامه با موسسه امین همراه باشید.سه دسته مرور زمان تعقیب، مرور زمان صدور و مرور زمان اجرای حکم تقسیم می‌شود.مرور زمان در جرم ها در کل شامل 3 دسته بوده که این دسته ها شامل مرور مرور زمان اجرای حکم ، مرور زمان صدور حکم ، مرور زمان تعقیب تقسیم شده اند که در ادامه هر یک از آنها را برای شما توضیح خواهیم داد.

مرور زمان در جرائم کیفری و اجرای حکم

مرور زمان در جرائم کیفری : اجرای حکم در یک صورت می تواند متوقف شده و انجام نشود که در صورتی این اتفاق انجام خواهد شد که از تاریخ قطعی شدن حکم تا انقضای مهلت اجرای آن حکم اجرا نشده باشد ، که در این صورت اجرای حکم به طور قطعی متوقف خواهد شد.

بر اساس این قاعده مرور زمان تمام حکم هایی که جزء مجازات تعزیری باشند پس از گذشت تاریخ اجرای حکم آنها دیگر آن جکم قابل اجرا نخواهد بود ، این در حالی است که تفاوتی ندارد که این حکم به چه دلیل اجرا نشده باشد در هر صورت پس از گذشت زمان حکم اجرا نخواهد شد. در این مورد ماده 107 که در قانون مجازات اسلامی آمده است که مرور زمان اجرای حکم مقرر می دارد. این به طوری است که مثلا در جراینم تعزیری در جه چهار 15 سال از صدور حکم قطعی دادگاه بگذرد ، اجرای تمام یا بقیه مجازات موکول به زمان گذشته رفع مانعی باشد.

مرور زمان صدور حکم چگونه است

در گذشت زمان از صادر شدن حکم قانون به این صورت نوشته شده است که اگر از تاریخ اقدام تعقیبی مشخص شده تا روز انقضای مشخص شده مهلت زمانی برای مرور زمان لازم بوده است ، در مورد موضوع حکم و یا دستوری صادر نشود ، پس از انقضای مهلت قانونی موضوع شامل قانون مرور زمان در جرم خواهد شد.

مطالب مرتبط : حبس تعلیقی چیست ، حبس تعزیری چیست

مرور زمان در تعقیب چیست

مرور زمان در جرائم کیفری : در این مرحله به قبل از شکایت و رسیدگی ارتباط خواهد داشت که به این معنی خواهد بود از تاریخ جرم تا انقضای مهلت قانونی که مرور زمان خواهد بود تعقیبی صورت گرفته نشود. ماده 105 قانون مجازات اسلامی به این گونه تعریف شده است که مرور زمان به طوری تعقیب جرایم موجب تعزیر را موقوف خواهد کرد که از تاریخ اتفاق جرم تا روز انقضای آن  در این ماده تعقیب نشده باشد

اما جالب است بدانید که در قانون مجازات اسلامی در سال 92 ، مورد جدیدی مورد بحث قرار گرفت و انجام شد که طبق ماده 106 میتوان گفت ، در صورتی که از تاریخ اطلاع شاکی از اتفاق جرم یک سال گذشته باشد و شاکی طرح شکایتی را انجام نداده باشد ، شخص قادر به شکایت نباشد ، در آن صورت مهلت یک ساله از تاریخ رفع مانع خواهد بود.

مرور زمان در جرائم کیفری و تعزیری در قانون جدید ایران

مرور زمان در جرائم کیفری در قانون جدید مجازات اسلامی این طور آمده است که در مرور زمان برای جرم ها و مواد مربوط به آن آیین دادرسی کیفری نسخ ضمنی شده است. مطلبی که در قانون جدید بیشتر به چشم آمده و جالب است این بوده که در جرایم تعزیری مشمول مرور زمان شناخته شده اند ، در صورتی که در قانون آیین دادرسی کیفری فعلی تنها جرمهای بازدارنده  ، تربیتی و اقدامات تامینی شامل مرور زمان شده اند.

مرور زمان در جرائم کیفری تعزیری در قانون جدید به شکل زیر تعریف شده اند

جرم تعزیری درجه 1 تا 3 دارای انقضا 15 سال

جرم تعزیری درجه 4 دارای انقضا 10 سال

جرم تعزیری درجه 5 دارای انقضا 7 سال

جرم تعزیری درجه 6  دارای انقضا 5 سال

جرم تعزیری درجه 7 و 8 دارای انقضا 3 سال

همچنین در مورد موضوع مرور زمان در اجرای حکم نیز به این شکل مقرر شده است که :

جرم تعزیری درجه 1 تا 3 دارای انقضا 20 ساله

جرم تعزیری درجه 4 دارای انقضا 15 ساله

جرم تعزیری درجه 5 دارای انقضا 10 ساله

جرم تعزیری درجه 6  دارای انقضا 7 ساله

جرم تعزیری درجه 7 و 8 دارای انقضا 5 ساله

One thought on “مرور زمان در جرائم کیفری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error_outline برترین ها