×

مراحل گرفتن مهریه از طریق دادگاه

گرفتن مهریه از طریق دادگاه

گرفتن مهریه از طریق دادگاه

در این مطلب در خصوص گرفتن مهریه از طریق دادگاه می خوانیم:

  • مهریه چیست؟
  • سقف مهریه قابل اجرا چقدر است؟
  • گرفتن مهریه از طریق دادگاه چگونه است
  • معرفی بهترین وکیل متخصص گرفتن مهریه
  • گرفتن مهریه با کمترین هزینه

گرفتن مهریه از طریق دادگاه

مهریه چیست؟

گرفتن مهریه از طریق دادگاه ، مَهر یا مهریه مالی است که مرد به هنگام ازدواج برای پرداخت به زن بر عهده می‌گیرد. مهریه حق زن است و او می‌تواند بلافاصله پس از عقد آن را مطالبه کند، این حق پس از فوت زن به وراث او می‌رسد و آنان می‌توانند آن را از مرد مطالبه کنند.لازم است بدانیم تعیین نشدن مهریه قبل از عقد و ازدواج چه دائم و چه موقت باعث بطلان آن می‌شود.

تذکر :در دین اسلام به مردان توصیه می‌کند مهریه زنان را با رضایت کامل پرداخت کنند و حق ندارند در صورت دلزدگی، زن را آزار دهند تا از مهریه خود صرف نظر کند یا بخشی از آن را بازگرداند.

سقف مهریه قابل اجرا 110 عدد است؟

قانون حمایت از خانواده که در سال 91 به تصویب نمایندگان مجلس رسید، حد حمایت قانونی از مطالبه مهریه را تا میزان 110 سکه اعلام کرد و مطالبه میزان بیشتر از آن را منوط به ملائت زوج دانست. دکتر میترا ضرابی، حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، به تشریح شرایط قانونی برای گرفتن مهریه از طریق دادگاه پرداخت. ضرابی با اشاره به اینکه در قانون جدید خانواده ذکر شده است که معیار ملائت در مطالبه مهریه 110 سکه است، گفت: به این معناست که دادگاه فرض و اماره را بر این گذاشته است که زوج قابلیت پرداخت را دارد و اگر این تعداد چه به صورت نقد و چه قسط بندی پرداخت نشود حکم حبس صادر می‌شود.در مهریه‌های تا 110 سکه نیازی به اثبات زوجه مبنی بر استطاعت زوج نیست در این مرحله زوج باید خودش در دادگاه عدم استطاعتش را در پرداخت مهریه اثبات کند.

گرفتن مهریه از طریق دادگاه چگونه است؟

گرفتن مهریه از طریق دادگاه مهریه را می توان پس از صدور اجرائیه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی ثبت اسناد دریافت کرد. با صدور برگ اجرائیه از دفترخانه تنظیم سند رسمی، متقاضی مهریه می تواند به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت مراجعه و با معرفی نشانی مرد (همسر) درخواست وصول مهریه را ارائه كند. هچنان كه می تواند مالی از مرد مانند حساب بانكی،‌ پلاك ثبتی، سهم یا حتی طلب قطعی وی را از دیگران برای توقیف و وصول مهریه معرفی كند. در سند رسمی ازدواج معنی عندالمطالبه، امکان درخواست دریافت مهریه در هر زمان است. پس در صورت نوشتن این عبارت در سند رسمی ازدواج كه به امضای همسر (مرد) رسیده باشد، زن هر وقت بخواهد می تواند مهریه را از مرد بخواهد. در سند رسمی ازدواج عندالاستطاعه یعنی شرط درخواست پرداخت مهریه دارا بودن مرد است. در صورت استفاده از این عبارت در متن سند رسمی ازدواج، درخواست مهریه از مرد مشروط به داشتن مال و توانایی مرد در پرداخت مهریه است. مطابق قانون جدید خانواده، برای نپرداختن مهریه بیش از110سکه، مرد بازداشت نمی‌شود. از سال 1377 با تصویب قانون محكومیت‌های مالی و تا پیش از صدور رای وحدت رویه مبنی بر امكان طرح ادعای اعسار (ناتوانی و تنگدستی) برای پرداخت مهریه پیش از توقیف و بازداشت مرد بدهكار مهریه، امكان بازداشت همه محكومان مالی – از جمله محكومان به پرداخت مهریه – به استناد آن قانون فراهم شده بود. اما با صدور رای مذكور و اثبات یا احراز اعسار بسیاری از مردان بازداشت ایشان تا زمان اثبات دارا شدن آن ها منتفی می‌شد. اما قانونگذار این بار این تهدید قانونی را برای وصول مهریه های تا 110 سكه طلا زنده كرده است.

اگر مرد مال و اموالی برای توقیف نداشت باشد چه باید کرد؟

در صورتی ک مرد مال و اموالی در اداره ثبت و دادگاه نداشته باشد برای  اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه و بعد از ارجاع دادخواست مهریه به دادگاه و در صورت نداشتن تمکن مالی مرد قاضی بر اساس شرایط مالی مرد مقداری از مهریه زن را به صورت پیش قسط از او میگیرد و باقی ان را با توجه یه میزان درامد و مبلغی معقول قسط بندی می کند.

برای مشاوره رایگان با وکیل متخصص گرفتن مهریه با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error_outline برترین ها