مجازات رابطه نامشروع چیست ؟

مجازات رابطه نامشروع چیست ؟
4.9 (97.14%) 7 votes

مجازات رابطه نامشروع چیست : رابطه نامشروع در فصل 18 قانون مجازات اسلامی با در نظر گرفتن نبود عفت و اخلاق عمومی در جرم و جرایم ها شناخته شده است و در ماده 637 این قانون نیز بیان شده است. همانطور که میدانید حکم رابطه نامشروع با حساسیت بالایی مورد نقد و بررسی قرار میگیرد زیرا از ان دسته جرم و جرایمی است که برای بررسی و پیگیری نیازی به شاکی خصوصی ندارد.

در رابطه بااین جرم و جرایم دادسرا بدون نیازبه شکایت شخص میتواند وارد داستان شود وموضوع رابررسی کند.

البته این بررسی طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی اجرا خواهد شد.

موضوع مهم این ماده یعنی ماده 637 قانون مجازات اسلامی این است که بحث عنصر مادی ان است.

یعنی (ارتباط نامشروع یا کار طرد کننده عفت بجز زنا) است.

رابطه نامشروع چه رابطه است ؟

قانون گذار طبق ماده 632 قانون مجازات اسلامی رابطه نامشروع را بدین ترتیب تعریف کرده است که: اگر زن و مرد بین انها علقه وجود نداشته باشد؛به کارهای ناشروع میپردازند از جمله این کارها میتوان به بوسیدن و خوابیدن باهم و … اشاره کرد و همچنین مجازات اینگونه رابطه ها 99 ضربه شلاق را به همراه دارد و البته شلاق اگر تعریزی باشد به 75 ضربه کاهش پیدا خواهد کرد جرم این رابطه نیز مجازاتی عمومی را هم در پیش خواهد داشت  و دادستان بدون شکایت نیز میتواند موضوع را بررسی کند.

در صورتی که رابطه نامشروع اثبات شود و فرزندی از این رابطه نامشروع به دنیا امده باشد . ( گرفتن شناسنامه برای طفل نامشروع )در این صورت که زن و مرد در حالت تاهل باشند و یا نباشند،مجازات این نوع رابطه متفاوت می باشد.مجازات رابطه نامشروع بدون شرط تاهلی،100 ضربه “شلاق” است و همچنین مجازات برای زنی که شوهر دار است و مرتکب رابطه نامشروع شده باشدمجازاتی همچون “سنگسار” تعیین شده است. البته این را هم بدانید که در دوره های اخیر نیز مجازات سنگسار کم و بیش اجرا میشود اما واقع شدن حکم رابطه نامشروع به این دلیل نیست که مخالفتی با اجرای حکم سنگسار وجود داشته باشد.

جرم مجازات رابطه نامشروع در فضای مجازی چیست ؟

در دنیای امروزی که علم و فناوری بسیار پیشرفت کرده است،ارتباط های مردمی نیز گسترش پیدا کرده است و گاهی ممکن است همسران با دیدن پیامکی در موبایل همسر خود به این شک بیوفتند که همسرشان با کسی دیگر در ارتباط است و اما سوال اینجاست که ایا میتوان گفت پیامک یکی از دلایل داشتن رابطه نامشروع است؟ باید در رابطه با این سوال گفت که در چنین چرونده هایی علم و دانایی قاضی بسیار مهم است و همچنین پذیرا شدن این مسئله به قاضی نیز بستگی خواهد داشت و قاضی باید تمام جوانب و شرایط را در نظر بگیرد و گاهی ممکن است که این موضوع را بپذیرد.

همچنین این را هم بدانید که اجازه داشته باشید که تلفن شخص مورد نظر خود را شنود کنید،علاوه بر اجازه قاضی به اجازه قاضی ویژه ای نیز نیاز دارید. علاوه بر شنود و پرینت و .. فیلم و عکس نیز از دیگر مواردی است که میتوان در صورت نیاز به عنوان مدرک برای اثبات رابطه نامشروع مطرح کرد البته ممکن است.

در چنین پرونده هایی توضیح دادن دلیل اینکه چرا افراد به چنین جرمی مرتکب شده اند؛پذیرفته شود.

فیلم و عکس ادله اثبات جرم پذیرفته نمیشود زیرا برخی قیلم و عکس ها ساختگی است که با استفاده از فناوری این روزها این کارها نیز راحت شده است.

به همین دلیل در این نوع پرونده ها فیلم و عکس توجه خیلی جدی نخواهد داشت.

اثبات جرم رابطه نامشروع چگونه است ؟

راه های زیادی برای اثبات اینگونه روابط وجود دارد که میتوان به انها اشاره کرد : کارهایی همچون بررسی مکالمه های بین زن و مرد و همچنین پرینت گرفتن از انها؛پرینت پیامک های بین زن و مرد؛وجود تصاویر و یا فیلم؛و بررسی رابطه انها بر اساس اینکه انها زوجین هستند میتواند کمک کند که متوجه شویم که رابطه میان انها عاشقانه و یا جنسی بوده است. در موارد دیگری نیز میتوان به رسانه های جمعی اشاره کرد مانند تلفن تلگرام اینستاگرام و… که این رسانه ها نیز قابل اثبات هستند.

مزایای استفاده از وکیل در مجازات رابطه نامشروع چیست؟

اگر در این امر هم زن و هم مرد متهم شناخته شده باشند و هردو برای دفاع از خود نظریات مشابه بهم داشته باشند محکوم نخواهند شد بعنوان مثال هردو طرف بر این عقیده باشند که این کار از عمدی نبوده و نمیخواستند.

همچین خطایی رخ دهد وکیل میتواند به ایشان کمک کنددادسرا دوطرفین رامجازات نکند پس وکیل کارساز خواهد بود.

“برای کسب اطلاعات بیشتر با وکلای موسسه امین تماس بگیرید تا در صورت نیاز به وکیل شما را همراهی کنیم!”

همچنین اگر نیاز به مشاور حقوقی دارید با مراجعه به سایت میتوانید برای وکلای موسسه امین با استفاده از فرمی که در اختیار شما قرار داده ایم پیغامی ارسال کنید و منتظر بمانید تا کارکنان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

ایا دادسرا در صورت درخواست شاکی دستوری برای بررسی پرینت پیامک های متشاکی خواهد داد؟

شما علاوه بر اجازه قاضی به اجازه قاضی ویژه ای نیز نیاز دارید که بعنوان قاضی شنود در دادگاه حضور خواهد داشت همچنین قاضی شنود نیز فردی است که از قوه قضاییه پست و جایگاه خاصی دارد ولی طبق دستورات مقامات عالی قضایی پرونده ها اینگونه هستند که برای بررسی و رسیدگی انها قاضی رسیدگی کننده و قاضی ویژه،اجازه شنود را نمیدهند به این دلیل است که در دادگاه چنین مساله ای بازگو نخواهد شد.

سوالات مربوط با موضوع مجازات رابطه نامشروع

1-ایا ایا رابطه نامشروع با عکس های برهنه و پیامک خارج از فضای مجازی قابل اثبات است؟

-بله قابل اثبات است و مجازات ان نیز 99 ضربه شلاق خواهد بود

2-رابطه نامشروع در فضای مجازی را پلیس فتا میتواند اثبات کند؟

بله میتواند اما در صورتی که قاضی دستور این کار را داده باشد و مجازات وی هم شلاق خواهد بود.

اگراین کار توسط زن باشد میتوان گفت که ناسازگاری صورت گرفته و مرد میتواند اقدام به ازدواج مجددکند.

3-تفاوت میان زنا و رابطه نامشروع چیست؟

در صورت اثبات رابطه نامشروع شلاق برای شما تعزیری می باشد و سوئ پیشینه برای شما ثبت نخواهد شد.

و اما شلاق برای زنا نیز تعزیری نمی باشد و سوئ پیشینه شما تا 2 سال ثبت خواهد شد.

همینطور میزان شلاق شما نیز  100 ضربه است

4-ایا ممکن است مجازات رابطه نامشروع را حبس در نظر بگیرند؟

خیر مجازات رابطه  نامشروع فقط شلاق است

5-اگر همسرم به داشتن رابطه نامشروع با مرد دیگری را اعتراف کند مجازات خواهد شد؟

بله زیرا رابطه نامشروع جرم محسوب میشود و ایشان نیز در صورت عدم رضایت شما مجازات خواهد شد.

اما ایشان اگر قبل از اثبات این قضیه اعتراف کند و توبه کنند شاید بخشیده شوند

6-برای شکایت رابطه نامشروع به کدام مرجع باید مراجعه کرد؟

دادسرای ارشاد که دادسرای متخصص این کار است

7-ایا شلاق برای فرد سوئ پیشینه ایجاد میکند؟

خبر شلاق سوئ پیشینه ای ایجاد نخواهد کرد زیرا تعریزی است

مجازات رابطه نامشروع چیست ؟

نویسنده:1001dlc

تاریخ : ژانویه 26, 2019